הנחיות מקדימות לאפוטרופוס 


אז מי הוא בכלל האפוטרופוס? למה צריך אותו ומה תחום האחריות שלו? האפוטרופוס הוא בעצם הממונה, האחראי על מי שלא יכול לדאוג בעצמו לענייניו אם בגלל גיל, אם בגלל מצב בריאותי או מכל סיבה אחרת. מי שלא יכול לדאוג לענייניו זה יכול להיות ענייניו הכלכליים, ענייניו הפיזיים או כל עניין אחר. אך מי שיש לו אפוטרופוס או יהיה לו אפוטרופוס בעתיד יכול לתת הנחיות מוקדמות לאפוטרופוס, שהן הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס בין אם זהו אפוטרופוס לרכוש חשבון בנק או אפוטרופוס לכל עניין או דבר אחר, או אפילו הנחיות מקדימות למיופה הכוח.

מה בין אפוטרופסות טבעית לאפוטרופסות על פי מינוי?
לפני שנדבר על הנחיות מקדימות לאפוטרופוס נבין אילו סוגי אפוטרופסות ישנם. סוג אחד הוא אפוטרופוס טבעי ובעצם כל ילד שלא מלאו לו 18 שנה ההורים שלו הם האפוטרופוסים שלו, וברגע שהוא מגיע לגיל 18 האפוטרופסות הזו פוקעת באופן אוטומטי. בדיוק זו הסיבה שילד מגיל 16 יכול לפתוח חשבון בנק אך הוא צריך אפוטרופוס לרכוש חשבון בנק שזה ההורה שלו. סוג שני הוא אפוטרופסות על פי מינוי או בהתאם להעברת הנחיות מקדימות לאפוטרופוס, והחוק קובע כי בית המשפט יכול במצבים מסוימים למנות אפוטרופוס. 

התנאים בהם בית משפט לענייני משפחה יכול למנות אפוטרופוס
אם אין לאדם אף אחראי מעליו והוא עצמו לא יכול לדאוג לענייניו. כך לדוגמא ילד אשר הגיע לארץ במסגרת עלייה ואין לו הורים בחיים או רובי משפחה בישראל, ובית המשפט יכול למנות לו אפוטרופוס. אפשרויות נוספות לאפוטרופוס על פי מינוי הם לעובר, לפסולי דין, לקטינים או לקטינים שההורים שלהם מתו. האפוטרופוס יכול להיות לאחר הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס ויכול להיות תאגיד, אדם פרטי, האפוטרופוס הכללי או אם מדובר על ניצול שואה – וועדת אפוטרופסות לגבי נפגעי שואה. 

מתן ההנחיות
הנחיות מקדימות לאפוטרופוס יכול לתת כל בגיר שמלאו לו 18 שנה, ובהנחיות הללו יכול לפרט האדם מי הוא רוצה שיהיה האפוטרופוס שלו והנחיות נוספות לגבי הפעולות שהוא יעשה. כך לדוגמא אדם בגיר שחלה במחלה קשה ויודע שלאחר זמן מה הוא לא יוכל לקבל החלטות לבד ולא יוכל לתפקד, יכול לתת הנחיות מקדימות לאפוטרופוס לגבי הטיפול שלו ואפילו איך הוא רוצה למות ואיך הוא רוצה שתיראה ההלוויה שלו. בכל מקרה רצוי לערב עורך דין שמתמחה בתחום, עורך דין שיוכל לסייע בכל הקשור להנחיות מקדימות בין אם הן הנחיות מקדימות למיופה הכוח או הנחיות לאפוטרופוס. 

למה לבחור דווקא משרד עו"ד ניר ברקון?
ניר ברקון והצוות שלו הם משרד עורכי הדין המוביל בישראל בכל הקשור לאפוטרופסות, מיופי כח ואחרים. המשרד מתמחה גם בהוצאה לפועל, צווי הפטר ואחרים והוא ישמח לתת גם לכם שירות מצוין במגוון תחומים נוספים בהם הוא עוסק.
 
מאמרים:
ניר ברקון - משרד עורכי דין וגישור
פרטי התקשרות
טלפון
072-33-80-450


דוא"ל

Nir.b.adv@gmail.com

כתובת
אח"י אילת 62 קרית חיים, חיפה
ליצירת קשר עם
עו"ד ניר ברקון